*7 Hlavních hříchů*

25. září 2009 v 15:10 | žrc |  City a vlastnosti

Lenost

Lenost je nejzákladnější vlastností člověka, člověk je nejlínější tvor na světě, velmi nerad pracuje. Zde prosím nezaměňovat práci s činností. Ćinnost je např. jídlo, pití, spánek, zábava, vše ostatní je práce, ovšem pozor, rozmnožování rozhodně prací není. Vrozená lenost velí člověku přemýšlet o tom, jak to udělat, aby dělat nemusel.

Závist

Závist se projevuje u hodně lidí.Když člověk nemá co právě chce ale vidí to na jiném člověku je schopen udělat vše proto aby mu tu jeho novou věc zničil.Každý na světě někdy závidí nekdo mín nekdo hodně!
Pýcha

Pýcha (též povýšenost, namyšlenost, zpupnost) je vlastnost spočívající v nadhodnocení vlastní osoby. Prakticky všechny etické a náboženské systémy pohlížejí na pýchu negativně. Např. křesťanství ji jmenuje jako první ze sedmi hlavních hříchů a považuje ji za prapůvod všeho zla. Opakem neřesti pýchy je ctnost pokory.


Lakomost

Lakomství či lakota je přehnané lpění na majetku, nekontrolovaná touha hromadit majetek a neochota dělit se byť i jen o neupotřebitelné přebytky. Bujnost, přepych, nenasytnost, hrabivost, osobní zisk, ale i krádeže a úplatkářství. Vyznačuje se touhou získávat co největší majetek a realizováváním této touhy. Řada etických a náboženských systémů považuje tuto vlastnost za neřest, náleží mezi sedm hlavních hříchů definovaných scholastickou filosofií. Je to hřích přemíry. Opakem lakoty je štědrost

Nenávist

Hněv je silná afektivní reakce na překážku, která se staví do cesty při dosahování nějakého cíle nebo brání rozvíjení jednání. Je to emoce, jejímž původním smyslem bylo připravit jedince na útok. Podle intenzity se rozlišuje rozzlobenost (nejslabší), hněv, zlost a vztek (nejsilnější). Projevy hněvu zpravidla trvají krátce, dlouhodobějším projevem je hostilita (nepřátelství).

Protože hněv je primárně násilnou reakcí, snaží se ho lidé pokud možno brzdit, i při velké zlosti se místo fyzického napadení uchylují spíše k urážkám, výhrůžkám.

Obžerství

obžerství je v nejužším slova smyslu systematické přejídání, v širším významu (ve kterém je v rámci křesťanství bráno jakožto jeden ze sedmi hlavních hříchů) pak nadměrná konzumace nejen jídla, ale též dalších požitků.
SMILSTVO

Pod pojmem smilstvo se rozumí pohlavní styk mezi dvěma souhlasícími jedinci stojícími mimo vzájemné manželství. Křesťanství, islám a judaismus je považují za hřích a neřest, je uvedeno v desateru Božích přikázání.Pojmem hlavní hřích se nemyslí hřích, který je před Bohem nejvážnější, nejtěžší či "nejsmrtelnější". Hlavní znamená, že hřích vychází z hlavy (lat. caput), proto se v jiných jazycích nazývají "kapitální hříchy". Podobně kardinální hřích (lat. cardo = pant) znamená stavy mysli, okolo kterých se "otáčí" celá hříšnost člověka. Jde tedy o hříchy a lidské slabosti, ze kterých vychází další hříšné činy. Zavádějící význam slova smrtelný v tomto případě (viz smrtelný hřích) je důvodem, proč by se tradiční označení sedm smrtelných hříchů nemělo používat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jestli jsi tu byl/a klikni

Klik! 100% (504)

Komentáře

1 anonym anonym | 25. ledna 2012 v 9:11 | Reagovat

je to super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama