Dobrman

27. září 2009 v 14:03 | žrc |  O psech
Dobrman
Původ Dobrmana

Odhaduje se, že dobrman existuje něco málo přes sto let. Historie tohoto plemene se datuje k roku 1870, kdy křížením různých plemen Louis Dobermann, výběrčí daní z Německa, žijících v letech 1834 - 1894, vytvořil novou rasu hlídacího psa, kterou potřeboval k výkonu svého zaměstnání. Použil místní plemena honáckých psů, ale není přesně známé která. A jak výběrčí daní přišel na svou zálibu ve šlechtění psích plemen? Měl zákonné právo odchytávat všechny volně pobíhající psy ve městě Anolda, ve kterém žil a potřeboval dobrého hlídacího psa.Německými kynology pak bylo plemeno uznáno roku 1900 a dostalo název po svém šlechtiteli. Dobrman je doposud jediný v Německu vyšlechtěný pes.

Vzhled Dobrmana

V kohoutku měří fena dobrmana 65 cm, pes 69 cm. Jeho hmotnost dosahuje v průměru kolem 40 kg. Má krátkou a hladkou srst. Zbarvení je černé, s rezavými místy pod očima, na nose, na nohou a také pod ocasem. Má mohutnou a svalnatou hruď, elegantní a pružnou postavu. Hrdé držení těla podtrhuje jeho osobnost.
Povaha dobrmana

Dobrman je proslulý svou inteligencí a výbornými schopnostmi hlídače. Je silný, bystrý, útočný, vyniká ostražitostí. Velmi důležitá je důsledná výchova dobrmana od ranného dětství. Je skvělý ochranář, ale dokáže být i rodinným psem, protože má přátelskou povahu.Často má problémy snést se s jinými psy.


Základní péče

Krátká srst dobrmana nevyžaduje žádnou speciální péči. Dobrman je však náchylný na chlad, a proto je důležité držet jej v teple. Není vhodný k celoročnímu pobytu na zahradě.Tento energický pes potřebuje hodně volného pohybu. Dožívá se v průměru 12-ti let, ale i dobrmani s vyšším věkem nejsou výjimkou.Zajímavost

Ve spojených státech a dalších zemích je moderní kupírování jeho vysoce postavených uší, aby působily ostře a ne povadle. Ve Velké Británii a v zemi jeho původu - v Německu - je to však přímo zakázané!Je velice podobný plemenu Německý pinč, který je takřka totožný, co se zbarvení a postavy týče. Podstatným rozdílem však je jeho o 20 cm menší výška.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jsi kuřák nebo nekuřák?

Jsem kuřák
jsem nekuřák

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama