Mořská panna

21. září 2009 v 14:39 | žrc |  Zajímavosti o bájných tvorech
Mořské panny
Staří Řekové věřili v existenci Sirén, démonů smrti zobrazovaných jako dívky s ptačím nebo rybím tělem. V Homérově Odyssei jsou popisovány jako bohyně sídlící na opuštěném ostrově, které krásným zpěvem lákaly mořeplavce. Ti zapomněli na cestu domů, ztroskotali o útesy a stali se jejich potravou. Mýtus o mořských pannách se rodil po celá staletí v bujných představách námořníků. Například když Kolumbus poprvé uviděl kapustňáky u pobřeží ostrova Hispaniola, rozděleného dnes mezi Haiti a Dominikánskou republiku, zapsal si do deníku: "Spatřili jsme tři Sirény, jak se z moře zvedají do velké výšky, ale nebyly tak krásné, jak je zobrazují malíři, i když jejich tvář má jistou podobnost s tváří lidskou."

V různých starých knihách nalézáme zmínky o mořských pannách. Pročítáme-li některé jejích kapitoly, přesvědčíme se, že to nebyli vždycky jen dravci, bazilišci, jednorožci, mořští hadi, kteří bylí příčinami těch nejpodivuhodnějších dobrodružství, nýbrž že to byli často i jíní netvoři, třeba jako slon ohromní mořští raci, pro něž přeštípnutí námořníka bylo maličkostí, podivné ryby s kravskými nebo prasečími hlavami a pak, mořští démoni, lidé. Z těchto mořských lidských ddémonů jsou nejproslulejší "mořské panny", o nichž staří námořníci velmi rádi vypravovali různé historky. Byly to půl panny a půl ryby. Ve starých spisech se zachovalo nejen mnoho jejich vyobrazení, ale také četné přednášky, které o nich s největší vážností proslovili staří učenci.Mnohé tyto mořské lidské obludy byly i chyceny. Tak je třeba zaznamenáno, že roku 1187 byl chycen u Oxfordu jakýsi "mořský muž", který ale utekl.Roku 1305 byl chycen v Holandsku jiný "mořský muž", který prý měl na: sobě brnění, tomuto se však nepodařilo utéci, nýbrž po třech nedělích bídně zahynul v Dokkumu. Někdy v letech 1400-1405 se prý podařilo holandským mlékařkám chytit kdesi v okolí Haarlemu opravdovou "mořskou pannu".


Odvedly ji domů, oblékly ji a naučily ji prý i příst; žila pak několik let, ale neustále musela býti hlídána, protože stále chtěla uniknout do moře. Anglický mořeplavec Henry Hudson si 15. června 1608 poblíž ostrovů Novaja u severních břehů Ruska nevzrušeně zapsal do deníku: "Dnes ráno se jeden z našich mužů podíval přes palubu a uviděl mořskou pannu". Toto stvoření, které plavalo blízko lodí a zíralo na námořníky, uviděly i další členové posádky Thomas Hellas a Robert Raynar. Tvrdily, že její tělo bylo velké jako tělo muže, bledou pleť, dlouhé černé vlasy a ocas jako delfín.


V 17. století nebyla víra v mořské lidi o nic menší, než ve století dvanáctém, kdy jich bylo v mořích kolem Británie spatřeno bezpočet. Tato víra byla mezi námořníky živá, ještě když si roku 1817 kapitán Asa Swift z lodi Leonidas povšiml cestou z New Yorku do Le Havru podivné ryby, již všichni považovaly za mořskou pannu. Přestože spatření tvorové byly zřejmě mořští savci, například tuleni, nebo kapustňáci, Většina námořníků o mořských pannách mluvila jako o ženách s rybím ocasem a dlouhými vlasy, které v ruce drží zrcadlo a hřeben.


Takový byl i obraz panny, který se vyskytoval na erbech v kostelích a na štítech hostinců. Tato mořská panna je patrně dědičkou dávných božstev pocházejících až z pátého tisíciletí př. n. l., k nimž patří i babylonská bohyně s rybím ocasem Cannes a syrská měsíční bohyně Atergatis. Mořské panny jsou proslulé i svým krásním hlasem, který je pojí se sirénami. V západních námořnických příbězích jsou mořské panny tradiční předzvěstí ztroskotání. Přestože mnoho lidí v mořské panny nevěří, je možné, že některé záhady s těmito mořskými vílami se skrývá v existenci nějakého nám neznámého tvora.Přírodopisec Georg Stelle pozoroval 10. srpna 1741 v Aljašském zálivu asi 2 hodiny savce, které popsal jako vodní opici 1,5 metru dlouhou, bez předních končetin a s dvouploutvým ocasem.

Britský mořský biolog sir Alistair Hardy přišel roku 1960 s domněnkou, že předkové lidí mohli strávit jistou fázi své evoluce moři a někteří z nich tam možná zůstaly. Poslední "mořskou pannu" ulovili prý rybáři asi roku 1819-1820 kdesi u Shetlandských ostrovů, byl to ovšem asi dnešní kapustňák. Vzácný úlovek se podařil kdysi počátkem XV. století v Adriatickém moři. Tam byl tehdy dokonce uloven "mořský čert", obluda s rohatou psí hlavou a dlouhým rybím ocasem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jestli jsi tu byl/a klikni

Klik! 100% (504)

Komentáře

1 Luli Luli | Web | 21. září 2009 v 14:41 | Reagovat

Přihlaš se do SONC na mém blogu!

2 Djinny_ Djinny_ | Web | 21. září 2009 v 14:41 | Reagovat

good phota

3 pinkinka pinkinka | Web | 21. září 2009 v 14:42 | Reagovat

ahojik máš super blog oplatíš tento koment na mojim blogu a když se ti můj blog tak klikni na rubriku spřátelíš tak papa přeji hezký den....

4 °JaNčA & PePíK° °JaNčA & PePíK° | Web | 21. září 2009 v 14:43 | Reagovat

hmm,tento blog se mi moc líbí,takové ty bájn postavy,to je moje!

5 kaczullka kaczullka | 1. července 2011 v 19:42 | Reagovat

To vypaá jako Bella a Edward :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama