Mořský had

22. září 2009 v 18:27 | žrc |  Zajímavosti o bájných tvorech
Velký mořský had.

Pokud existuje nějaký tvor na jehož téma bylo vyplýtváno neuvěřitelné množství papíru a inkoustu, je to bezesporu mořský had. Toto téma vyprodalo formou novinových článků a zpráv neuvěřitelné množství tun tiskovin a vždy zaručeně vzbudí pozornost čtenářů v takzvané okurkové sezóně. Jedná se opravdu o mýtické zvíře které velice pravidelně čeří poklidné vody zoologie.
Ale mořští hadi už dávno před vznikem prvních novin a časopisů dráždili představivost umělců, vědců a námořníků plavících se v mořích všech oceánu naší planety. Písaři zaznamenávali jejich pozorování do hliněných tabulek. Aristoteles a Plinius se rozplývali nad pozorováním obrovských úhořů.
Středověcí mniši zakreslovali podoby těchto tvorů do starých pergamenových spisů a středověcí učenci jimi ilustrovali svá díla.
K prvnímu zobrazení mořského hada došlo dávno před obdobím antiky, mezi zubry, jeleny a koňmi malovanými 26 000 let se nachází tajemné zvíře, které se zvláště podobá plesiosauru, dodnes prý velice vzácně pozorovaném v mořích a jezerech po celém světě.

Koncem 19. století nebudil mořský had snahu o senzační pozorování. Veřejnost jej brala jako bájnou, neexistující bytost, známou především z vyprávění námořníků v přístavních krčmách, ve snaze vzbudit pozornost posluchače. Chrabrý kapitán Cringle, který velel parníku Umfuli, se dočkal takového posměchu za zveřejnění příběhu a nákresu tvora, že později velice litoval svého činu.
4. prosince 1893 pozoroval na širém moři nedaleko mauretánského pobřeží mořského hada. S kapitánem Cringlem tvora pozorovalo několik pasažérů a členů posádky. Pozorování trvalo přes půl hodiny. Tvora pozorovali dalekohledem a jeho délku odhadli na 24 metrů. Po oznámení se stal kapitán terčem urážek a vtipů.
Cirkusový magnát P. T. Barnum vypsal odměnu 24 000 dolarů, což byla v té době ohromná suma, za živého nebo mrtvého mořského hada. Žádný člověk se pro nabídnuté peníze samozřejmě nedostavil a záhada veřejnost zajímala dále i přes posměch a pochybování vědeckých kruhů.

Ale pozorování velkého mořského hada nebylo vždy doprovázeno posměchem a nedůvěrou. Pozorování předcházející zprávu kapitána Cringlema bylo natolik závažné, že se nedalo odbýt jako pouhý výmysl věčně opilých námořníků.


Uprostřed léta roku 1817 na východním pobřeží Ameriky, v blízkosti městečka Gloucesteru v Massachusetts pozorovaly stovky lidí několikrát po sobě "velkého mořského hada".
Hlavní bostonský denník Boston Centinel se o události zmínil poprvé 22. srpna 1817 zprávou: "Minulé pondělí a úterý mohli obyvatelé Gloucesteru pozorovat v přístavu mezi východním cípem a ostrovem Ten Pound gigantického hada, jehož hlava a část těla se zvedaly nad hladinu do výše osmi stop (2,5m). Jeho hlava se svou velikostí podobala k nerozeznání hlavě koně. Zdálo se že jeho tělo je dlouhé 14 až 15 metrů. A kolem jednoho metru tlusté."

Zvíře už objevili rybáři na širém moři před deseti nebo dvanácti dny, ale nikdo nechtěl věřit jejich povídání. Teď když se objevilo na několik hodin i v přístavu, mohli jej vidět i stovky obyvatel. Při plavbě lodí se k němu někteří dokonce přiblížili na několik metrů a odhadli jeho velikost na 18 až 21 metrů. Tloušťku těla přirovnávali k velikosti sudu. O pár dní později bylo podivné zvíře objeveno v blízkosti Squamského majáku. Jala se ho pronásledovat flotila velrybářských člunů, jež byla pro tuto příležitost vytvořena. Když se k němu přiblížila, zvíře se potopilo a již nevyplavalo. O tři dny později se podařilo jednomu z kapitánů harpunovat příšeru když se ponořila pod jeho člun ale harpuna po padesáti metrech vyklouzla hadu z těla.
Boston Centinel okamžitě zareagoval a otiskl: "Všichni kdo se vydali do Gloucesteru, jen aby uviděli obludu, potvrzují, že byla dlouhá alespoň 24 metrů a možná dosahovala i délky 30 metrů. Nepohybovala se dopředu bočním plazením, jak to dělají hadi, ale tak, že se vlnila vertikálně, trochu se zvedajíc a klesajíc, podobně jako žížala. Kapitán Beach, který ji viděl z blízka, tvrdí, že její hlava je velká jako vědro a že její dolní čelist je vybavena zuby jako u žraloka."Tyto články vzbudily na východním pobřeží velký rozruch a byla zřízena výzkumná komise. Ta pověřila soudce Nashe vyšetřením celé záležitosti. Nash vyslechl asi dvanáct očitých svědků pozorování, svědci se vzájemně neznali a jejich pozorování byla nezávisle na sobě prozkoumána. Jeden z nich byl lodním tesařem a na vodního hada vystřelil, očividně bez výsledku. Soudce se dozvěděl též fakt, že zvíře bylo mimořádně rychlé a mohlo okamžitě měnit směr. Detaily potvrzené několika svědky jsou velice vzácné, důvěryhodné a důležité.

Ve světě obratlovců dnes neexistuje jediné zvíře, jež by se pohybovalo plným, opakovaným, souvislým a rychlým vertikálním vlněním celé páteře.

Hadi pozemní i vodní, jako je anakonda, se pohybují na zemi i ve vodě plazením bočním a nikoli vertikálním. Úhoři dělají ve vodě totéž, stejně jako velcí plazi, jako jsou krokodýlové. Tvor se již ten rok neobjevil a komise vynášela na svět jednu teorii za druhou. Třeba, že se had chtěl dostat na břeh aby zde nakladl vejce. Rozhodně nejpřijatelnější teorii přinesli na svět místní rybáři. Zněla naprosto jednoduše: "zmíněný neznámý tvor se zdržoval v okolí přístavu protože v jeho ústí se zdržovalo velké hejno sleďů." Rybáři dokonce uvedli, že jim vlastně obluda prokázala službu, když jim hejna sleďů nahnala až do přístavu.

Další pozorování mořského hada v tomto prostoru se již nikdy neopakovalo.

Pokud se nejednalo o kolektivní halucinaci, která je silně nepravděpodobná již faktem, že pozorování se konalo v rozmezí tří týdnů a postihla stovky obyvatel městečka plus pozorovatele z Bostonu, lze toto pozorování považovat za velice věrohodné.

Nevoňavý zázrak z velrybářské stanice na Ostrovech královny Charlotty.

V roce 1937 došlo k malému kryptozoologickému zázraku. Během měsíce července ohlásila velrybářská stanice Naden Harbour ležící na Ostrovech královny Charlotty zajímavý nález.
Embrio obrovského hada mořského je dlohé 2 metry.Tento had se rodí z velkých vajec vylíhlích v moři.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jestli jsi tu byl/a klikni

Klik! 100% (504)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama