Samojed

1. října 2009 v 14:37 | žrc |  O psech
SAMOJED
Historie plemene

Samojed pochází ze severu Ruska. Jeho pojmenování je odvozeno od obyvatel. Byly to německé kmeny, které byly v Rusku nazýváni "Samojedi" a obývaly jak severní Rusko, tak i Sibiř. Samojedi byli hojně využívání jako tažní saňoví psi, ale také též k lovu jelenů. Protože společně s lidmi žili v nevlídných podmínkách severního Ruska, psi spali společně s jejich majiteli v jejich obydlích a zahřívali je. Tím vzniklo mezi majiteli a psy pevné pouto a z těchto zvířat se stala velice vlídná a společenská stvoření. Do Evropy bylo toto plemeno importováno kolem roku 1889 anglickým zoologem, který přivezl několik psů a další psi byli dovezeni dalšími zoology a stali se tak základem pro chov samojeda v Evropě.

Povaha

Samojed je velice přátelský, přítulný a inteligentní pes. Má rád děti a je nekonfliktní povahy. Některé prameny uvádějí, že se hodí k hlídání jak domovů tak i pro strážní službu. Přikláníme se však k faktu, že se Samojed z původního využití spíše používá jako tažný pes a jako pes určený k hlídání. Samojed má vlídnou a společenskou povahu.
Popis

Samojed je krásný pes s vyváženou stavbou těla střední velikosti. Jeho svalnatý trup a silná konstrukce působí dojmem silného a vytrvalého jedince. Hlava je klínovitá, silná. Nejširší je mezi ušima, které jsou trojúhelníkového tvaru, posazeny vysoko a jsou vzpřímené. Oči jsou tmavohnědé, posazeny daleko od sebe. Nos by měl být černý, v zimních měsících může jeho barva poněkud vyblednout. Pokud však na okrajích nosu zůstanou výrazné tmavé pigmentové skvrny, není tento jev na závadu. Typickým výrazem Samojeda je jeho tlama působící dojmem úsměvu, neboť koutky úst jsou zvednuté. Končetiny jsou silné a svalnaté s dlouhým a neúnavným krokem. Ocas je nasazen vysoko, obvykle nosíván ohnutý přes trup. Pokud je pes v klidu, je ocas svěšený. Nejkrásnější, hned za jeho milým "úsměvem", je Samojedova srst, přizpůsobena polárním podmínkám. Proto je jeho srst vybavena ještě podsadou, což je krátká, jemná a hustá srst, kterou kryje vrchní vrstva srsti, která je delší a hrubší. Ideální barva srsti je čistě bílá, bílá se žlutou nebo krémová. Správná barva Samojeda nesmí však působit tmavě, tmavší barva je jen místy. Samojed je vysoký v kohoutku zhruba 57 cm, fenka 53 cm.
Základní péče

Samojed je velmi houževnatý pes co se týče nízkých teplot. Může tak být umístěn trvale venku. Je to pes, který potřebuje pohyb, přesto se však hodí i do města. Nutné je pečovat o jeho dlouhou srst. Tento pes jinak nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jestli jsi tu byl/a klikni

Klik! 100% (504)

Komentáře

1 hanne mathiasen hanne mathiasen | E-mail | Web | 10. března 2011 v 16:40 | Reagovat

Hi
I am writting a book on dogbreeding and need a lovely headstudy of a Samoyed puppy. I saw one in your homepage.
381d5elb79_53878890_02(1)
Will you send me that to use please.
Hanne Mathiasen

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama