Vačnatci

10. října 2009 v 16:14 | žrc |  Referáty-SAVCI

Vačnatci

Vačnatci jsou na Zemi už od dob, kdy tu byli dinosauři.Žijí v Austrálii,na Nové Guineji a v Jižní Americe. Ve zbytku světa se vyvíjeli noví savci s placentou, kteří nahradili vyhynulé druhy vačnatců .Když se Jižní Amerika srazila se Severní vytvořil se most, po kterém se vačnatci z Jižní Ameriky dostali do Severní a setkali se tam se savci s placentou.
Vačnatci jsou zvířata, která jejich matky nosí ve zvláštním vaku v břiše .Až v tomto vaku se úplně vyvinou.
Všichni klokani mají stejný tvar těla, přizpůsobený ke skákání.
. Jsou např. tyto druhy:
Klokan Rudokrký
Den tráví klokan rudokrký obvykle ukryt v lese či buši. Nejvíce aktivní je za soumraku a v noci, kdy se věnuje pastvě. Většinou se pase několik klokanů najednou. Často se jedná o rodinné nebo alespoň příbuzné skupiny. V současnosti nejsou zavedena žádná ochranná opatření. Klokan rudokrký navzdory lovu a ničení životního prostředí zatím není jako druh ohrožen.

Klokan Parryův: Klokan Parryův-Má výraznou obličejovou masku.Žije v kopcovité krajině s lesy světlých eukalyptů.O mláďata se stará samice,která je březí asi 5 týdnů. .Klokan Parryův nepije,vodu přijímá pouze v potravě.V Austrálii získal klokan Parryův přezdívku ,,šedý letec",protože se dokáže velmi rychle pohybovat mohutnými skoky.

Koala-Žije v nejvyšších větvích stromů,které jim přináší i potravu-blahovičníků/ Eukalyptů/Živí se výhradně eukalyptovými listy a to jich jí jenom 20 druhů asi
z 300.Koala sní denně od půl až po 1 kilogram blahovičníku

Vakoveverka létavá-Živí se mízou stromů,nektarem,pylem,hmyzem a jeho larvami. Hnízdo vakoveverky se prozradí opravdu nevábným zápachem,který vzniká tím,že tato zvířata do nasbíraného listí močí.Tím hnízdní materiál zvlhčují,aby se lépe slehnul.

Vačice opossum-Živí se hmyzem,ovocem,vajíčky,malými savci,odpadky i zkaženým masem,žábami,rybami.červy a mršinou.Samice vačice může na svět přivést až 25 mláďat během 5 minut

Klokánek krysí-Žije v jihovýchodní Austrálii a na Tasmánii.Jeho domovem jsou vlhké i suché oblasti v buši nebo v lesích s měkkou,písčitou půdou a zejména s hustým podrostem,ve kterém je klokánek krysí chráněn před nepřáteli i před nepříznivým počasím,zejména před deštěm.Živí se stébly,trávou,listy rostlin,houbami a larvami.

Stromoví klokani-Stromoví klokani mají nápadně dlouhý ocas,který jim pomáhá udržovat rovnováhu při šplhání po stromech,kde si hledají potravu,kterou jsou listy a plody.Žijí na Nové Guiney a na severovýchodě australského kontinentu na území státu Queeslend. Někteří stromoví klokani dokážou skočit na zem z výšky až 18 metrů.

Klokan skalní-Říká se mu horský kamzík.Žije v australských horách.Živí se trávou. .První australští kolonisté považovali klokana za nějaký druh divoké kočky,proto dostal latinské rodové jméno Petrogale,což v překladu znamená ,,kočka skalní".

Bandikuti-Živí se bezobratlovci,obratlovci,semeny,bobulemi,výhonky,pupeny a houbami.O bandikutech se tvrdí,že mají hluboký spánek.Než byl jejich lov zákonem, zakázán.

Ďábel medvědovitý-Živí se rostlinami,mršinami,živou kořistí,například drobnými savci, ptáky,plazy,obojživelníky a hmyzem.Je tak žravý,že se traduje případ,kdy sežral holínky a gumové rukavice,bavlněné ponožky a navrch ještě igelit.

Possum medosavý-Živí se nektarem a pylem.V chladném ročním období se possumové zdržují ve skupinách,v nichž se vzájemně zahřívají,a šetří si tak energii.

Zajímavosti

Obranné chování
Dominantní samec ve skupině klokanů rudých aktivně zabraňuje jiným samců v jakékoliv změně, která by ohrozila jeho dominaci. Jestliže nějaký klokan ve skupině zjistí možného predátora varuje ostatní dupáním nebo tlučením ocasem o zem. Skupina pak prchne nebo hledá útočiště vběhnutím do vody, jestliže je na blízku.
Hravé souboje
Když klokani dovádějí nebo bojují, vztyčují se někdy do výše , ale brání se kopanci zadníma nohama.
Úprk v plné rychlosti
Když klokani rudí prchají skáčou na zadních nohou rychlostí až 50 km/hod.Klokaní box Samci klokanů bojují o samice během období rozmnožovaní a za omezených možností také o potravu nebo vhodná místa pro odpočinek.Soupeři se sevřou
předními končetinami a snaží se jeden druhého povalit nebo se opřít o ocasy a kopat zadníma nohama.Ve většině zápasů je vážné zranění vzácnost. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jestli jsi tu byl/a klikni

Klik! 100% (504)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama