Prosinec 2009

Bambule

26. prosince 2009 v 1:11 | žrc |  !! Vyrob si !!

Bambule


Narýsují se dvě kružnice, vzdálenost mezi nimi rovná se velikost bambule. Kolečka se omotají přízí nebo vlnou - podle toho jak má být bambule hustá, ale nesmí se to přehnat např. z tlustý vlny se neudělá malá bambulka. Omotanou vlnu po obvodě nastřihneme (uprostřed zůstane nerozstřižená). Mezi kolečka se vsune stejná vlna a pevně zaváže. Nakonec se nůžkami ostřihají přečnívající vlny.
Když jsme byli malí a nešlo nám to, tak jsme si navlíkli vlnu na svázání na jehlu a protáhli jsme jí mezi kolečky ještě před rozstřižením. Vlna se pak svázala, co to šlo, a po rozstřižení se dotáhla.
Tak doufám, že je to dostatečně jasně popsané. Přeju hodně zdaru.

PLOUTVONOŽCI

23. prosince 2009 v 18:23 | žrc |  Referáty-SAVCI

PLOUTVONOŽCI

Tuleni, Lachtani a Mroži patří do stejného řádu a to jsou šelmy (Carnivora) a do
stejného podřádu Ploutvonožci (Pinnipedia). Název je odvozen od jejich "končetin" -
ploutví. Nejdříve si uveďme několik společných znaků:
jsou to teplokrevní savci, kteří rodí živá mláďata, která jsou kojena. Dýchají
vzduch a jsou pokrytí srstí. To je pět vlastností, které je spojují s ostatními savci.
Protože si opatřují potravu v moři, jsou řazeni mezi mořské savce. I když tráví
většinu času v moři, tak jejich život je do jisté míry závislý na souši. Periodicky se
vrací na břeh, kde se sluní anebo odpočívají a během rozmnožovacího období se
shromažďují na plážích, popřípadě ledových krách aby zde porodily a vychovaly
mláďata.
Jejich tělo je izolováno silnou vrstvou tuku. Kromě toho, že zabraňuje ztrátě tepla ve
studené vodě, přispívá k jejich aerodynamickému tvaru těla a také funguje jako
zásobník energie. Právě tvar jejich těla klade ve vodě malý odpor a o to menší energii
musí vydat při plavaní.


Tuleni
Pohyb na suchu děje se hupkováním pomocí předních končetin. V čas rozmnožování [Tuleni] shromažďují se ve velikých houfech, jakož se vůbec vyznamenávají družností a velikou láskou k mláďatům, jichž má samice obyčejně jedno, nikdy více nežli dvě. Mláďata matka zpočátku učí plovati a první týdny nechce se těmto do vody. Později vydrží tuleň pod vodou 8-25 minut; ponořen shání svou potravu, hlavně ryby, raky a měkkýše. Hlas [Tuleni]-ňů jsou zvuky jako štěkání, u mladých křiku dětí podobný, nikdy nepodobá se řvaní lachtanův. Eskimáci loví tuleně ve svých lodich z koží urobených harpunou neb číhají na ně u otvorů v ledu.žijící ve sladké vodě Bajkalského jezera, i tuleň kaspický (Ph. caspica) z moře Kaspického, jen slabě slaného. Značnější velikosti jest tuleň šedý (Halichoerus [v. t.] grypus). Jiný evropský druh [Tuleni]-ňů bahoň, bahon (Monachus albiventer) obývá Středozemní a Černé moře, Atlantský okeán až po Kanárské ostrovy. Bývá 2,4 m dlouhý, má jen 32 zubů.

Mrož

Samec mrože je dlouhý až 3,2 m, samice 2,7 m - týká se mrožů vyskytujících se v Beringově moři, v Hudsonově zálivu je délka těla kratší, hmotnost 1210 kg u samců, 830 kg u samic (taktéž platí pro Beringovo moře). Mroži se dokáží potopit do hloubky 100 - 200 m. Mrož plave průměrnou rychlostí 7 km/h, může dosáhnout až 35 km/h. Bez přestávky uplave 250 km, pod vodou vydrží půl hodiny, obyčejně se však nepotápí déle než 10 min. Tělo hydrodynamické, klade minimální odpor při plavání. Pohybuje se pomocí klouzání a předních končetin. Fyziologicky se liší od ploutvonožců dýcháním a smyslovými orgány. Nejvýraznějším smyslem je hmat, hmatové vousy upozorňují na kořist i menší než 15 cm. Horní strana čenichu pokryta zrohovatělou kůží, slouží k prohledávání bahna a hledání měkkýšů.

Lachtan

mají tenké ušní klapky na hlavě;
nemají nápadné drápky na předních ploutvích, které jsou obvykle bez srsti;
zadní ploutve jsou blanité, velké a pádlovité, bez srsti, mohou je otočit dopředu pro
pohyb na zemi, drápky jsou na prostředních třech prstech;

Výroba svíček

23. prosince 2009 v 18:11 | žrc |  !! Vyrob si !!

Výroba svíček

Svíčky
Materiál a základy práce
Vrstvená svíčka
Pruhovaná svíčka
Photophore - stínítko na svíčku
Jak vytvořit gelovou svíčku
Doporučujeme v našem e-shopu
Zpět na přehled návodů a postupů


Svíčky

Vytvořte hřejivou atmosféru všech slavnostních příležitosti! Svíčky jsou díky své kráse a příjemnému světlu ideálním způsobem dekorace a jejich výroba je přitom velmi snadná. Vyrobte si vlastní svíčku z parafinu, gelu či včelího vosku! Nabízíme vám popis potřebných pomůcek, základní postupy pro práci s vosky či gelem a několik originálních nápadů na speciální a netradiční svíčku.Materiál a základy práce
Svíčky můžeme vyrábět ze svíčkového gelu a různých typů vosku - hlavní dva druhy jsou parafin a včelí vosk. Do parafinu se většinou přidává stearin, který vylepšuje jeho vlastnosti. Z přírodních vosků se mimo včelí používal v minulosti k výrobě svící také vosk z vavřínu.
Včelí vosk k výrobě svíček jsou v podstatě včelí plástve zbavené medu. Než byl objeven parafinový vosk, používal se právě včelí vosk, který si však pro vysokou cenu nemohlo mnoho lidí dovolit. Kromě toho, že je 100% přírodní, má výhodu, že pomalu hoří a krásně medově voní.
Prodává se většinou v plátech, ze kterých vytvoříte svíčku prostým srolováním a přidáním knotu do středu. Včelí vosk se nehodí pro roztavení a odlévání svící do forem.
Parafinový vosk je nejběžnější materiál pro výrobu svíček. Má bílou barvu, je polotransparentní a při hoření produkuje bezbarvý kouř. Dobře se hodí pro odlévání do forem.
Stearin napomáhá tvrdnutí vosku, prodlužuje dobu hoření a z estetického hlediska zvyšuje lesk a kryvost parafinového vosku. Stearin se mísí s parafinem v poměru většinou 10 až 20 % stearinu a 80 % parafinu.Palmový vosk je výborný materiál k výrobě svíček - čistě přírodní, velmi dobře se s ním pracuje, po ztvrdnutí a vychladnutí vytváří na povrchu výraznou dekorativní kresbu podobnou ledovým květům.

A jak pracovat z běžným voskem? Vosk se jednoduše rozpustí, nejlépe ve vodní lázni, nalije do vhodné formy a nechá úplně vychladnout a ztuhnout.
Svíčkové knoty jsou k dostání bavlněné, u kterých si délku si můžete libovolně upravit, a zesílené knoty s plíškem vespod. Zesílené knoty mají přednost, že drží "tvar", a lze je tak jednoduše umístit do formy a zalít voskem. Oceníte je zvláště při výrobě gelových svíček.
Vosky i gely můžete obarvovat a přidávat různé vonné esence. Barvení a ovonění provádíme vždy při rozehřívání vosku. Přidáváme vždy opatrně malé množství a promícháme, dokud nejsme s výsledkem spokojeni. Používejte vždy pouze esenciální oleje a barviva určené pro výrobu svíček.Vrstvená svíčka
materiál poskytl francouzský výrobce produktů pro výrobu svíček Gédeo
Rychlý a jednoduchý postup s garantovaným stylovým výsledkem.

Potřebné vybavení:

svíčkový vosk,
zesílený svíčkový knot,
barvivo na svíčky podle vkusu,
hrnec,
skleněná nádoba (např. od marmelády),
vidlička k promíchání vosku,
nůž,
plech na pečení,
rostlinný pergamen nebo pečicí papír,
lepicí páska,
párátko nebo špejle,
nůžky.

Doporučovaný postup:
Nejprve roztavte práškový vosk ve vhodné skleněné nádobě (např. sklenici od marmelády). K urychlení rozpouštění vosk promíchávejte. Do roztaveného vosku nožem nastrouhejte trochu Gédeo barvy na svíčky. Barvy přidejte podle uvážení tolik, abyste dosáhli požadovaného odstínu. Můžete samozřejmě smíchat i několik odstínů. Nakonec směs důkladně promíchejte, aby se barva zcela rozpustila.

Poznámka: Barvy mají tendenci během schnutí blednout, proto při přípravě namíchejte odstíny trochu tmavší, než jaké mají ve výsledku být. Čím je vosk hustší, tím rychleji tuhne.
Připravte plech na pečení a vyložte jej rostlinným pergamenem či pečícím papírem. Pro jistotu jej na krajích připevněte pomocí lepicí pásky. Vosk připravený podle bodu 1 nalijte na plech tak, aby se vytvořila jednolitá vrstva silná cca 3 až 5 mm.
Počkejte zhruba minutu a pomocí nože plát nařežte na čtverečky o velikosti přibližně 10×10 cm. Uprostřed každého z nich udělejte párátkem díru. Až vosk úplně ztuhne, můžete vytvořené čtverečky sejmout z plechu.

Chcete-li si vytvořit vícebarevnou svíčku, opakujte tento postup pro každou barvu.
Navršte čtverečky na sebe a dírou uprostřed protáhněte zesílené svíčkové knoty.
I po úplném zatuhnutí vosku můžete poopravit vzhled každého čtverečku - lze je mírně roztavit nad parou. K odstranění zbytků vosku nebo k úpravě okrajů můžete použít obyčejné nůžky.Gédeo tip
Vrstvená svíčka jinak: zkuste vyrobit čtverečky odlišných rozměrů a tloušťky a pohrajte si s jejich umístěním - např. od silných vespod k tenkým navrch.

Tip Výtvarky.cz
Práci Vám zjednoduší formy na skládané svíčky, které koupíte v našem e-shopu!


Pruhovaná svíčka
materiál poskytl francouzský výrobce produktů pro výrobu svíček Gédeo
Svíčka jednoduchého geometrického tvaru vytvořená pomocí barevných proužků vosku.

Potřebné vybavení:

svíčkový vosk,
svíčkový knot (postačí bavlněný),
barvivo na svíčky podle vkusu,
silný karton nebo lepenka,
tužka a pravítko,
nůž,
lepicí páska (umělohmotná),
plastelína (stačí malý kousek),
pánev,
skleněné nádoby pro namíchání barev (např. sklenice od marmelády; pro každou barvu jedna),
nůžky.

Dva způsoby, jak si vytvořit odlévací formu
Použijte starou krabici: Použijte kartónovou krabici vhodné velikost, popř. si ji seřízněte.
Vyrobte si vlastní na míru: Ze silného kartónu si vystřihněte čtyři díly rozměrů: 2 boční dlouhé strany (13×6 cm), 2 krátké strany (5×6 cm) a dno (13×5 cm). Všechny díly navzájem slepte lepicí páskou - alespoň dvěma vrstvami, aby rohy dobře těsnily.

Doporučovaný postup:
Do dvou krátkých stran si nožem vytvořte dírku k upevnění knotu. Knot by měl vést prostředkem svíčky. Na vnější straně formy škvíry utěsněte pomocí kousku plastelíny.
Příprava barevných proužků: Roztavte vosk ve sklenicích podle návodu (závisí na druhu, jenž používáte). Do roztaveného vosku nožem nastrouhejte trochu Gédeo barvy na svíčky.
Barvy přidejte podle uvážení tolik, abyste dosáhli požadovaného odstínu. Můžete samozřejmě smíchat i několik odstínů. Nakonec směs v každé sklenici důkladně rozmíchejte, aby se barva zcela rozpustila.
Do připravené formy postupně lijte jednotlivé obarvené vosky. Před nalitím další barvy vždy počkejte, dokud se na povrchu předcházející vrstvy nevytvoří povlak. Barvy a tloušťky jednotlivých vrstev můžete kombinovat dle uvážení, limitováni jste pouze konečnou výškou formy (zde 6 cm).

Upozornění: Při kontrole ztuhnutí vosku zkoušejte vždy střed voskové plochy - vosk se vám nesmí přilepit na prst! Nečekejte na úplné ztuhnutí jednotlivých vrstev. Vosk má tendenci se během tuhnutí srážet a vytvořené proužky by nebyly čisté a neseděly by dobře na sobě.
Po úplném ztvrdnutí vosku opatrně odstřihněte lepicí pásku, rozložte formu a svíčku vyjměte. Zkraťte přebytečný knot a na závěr svíčku vyleštěte pomocí měkkého hadříku.Photophore - stínítko na svíčku
materiál poskytl francouzský výrobce produktů pro výrobu svíček Gédeo
Vosk nejenže dokáže vytvořit měkké ambientní světlo, ale je také velmi tvárným materiálem, který propouští světlo. Nabízíme vám netradiční nápad - vyrobte si krásné stínítko z vosku.

Potřebné vybavení:

svíčkový vosk,
pánev,
sklenice od marmelády,
vidlička,
nůž,
stará plastová nádoba: dno lahve od minerální vody k odlití základny nebo dno jogurtového kelímku a vrchní část plastové lahve k odlití vnitřní svíčky.


Doporučovaný postup:
Roztavte práškový vosk ve sklenici od marmelády.

Svrchní část
Tekutým voskem stejnoměrně vylijte stěny sklenice - průběžně jí otáčejte, vždy ji držte ve vodorovné poloze a vosk rozlévejte po stěnách, dokud si nesedne a neztuhne. Opakujte tak dlouho, dokud nevytvoříte vrstvu silnou 5 mm.
Tip: Použitím dvou různě nabarvených vosků získáte efektní vnitřní a vnější barvu stěny.
Základna a vnitřní svíčka
Základnu vytvořte odlitím plastové nádobky (lahve, kelímku) o větším průměru, odlitek by měl být silný cca 5 mm. Okraje nahřejte nad parou a zaoblete. Vnitřní svíčku vytvoříte odlitím do umělohmotného víčka, do něhož zasadíte kousek zesíleného knotu.
Složte vytvořené části. Základnu a vršek lze používat opakovaně, shoří pouze svíčka uvnitř.


Gédeo tipy
Při výběru proporcí budoucího stínítka je třeba ponechat min. 2 cm prostor mezi centrální (vnitřní) svíčkou a stěnami stínítka. Jinak by se mohlo stínítko zahřát a roztavit.
Použijete-li jako formu skleněnou nádobu, budete ji muset při vyjmutí odlitého stínítka rozbít. Vložte dovnitř hadřík a sklo rozbijte v silné utěrce o ostrou hranu. Poté rozbité sklo opatrně odstraňte.
Jak vytvořit gelovou svíčku

Potřebné vybavení:
svíčkový gel,

zesílený svíčkový knot s plíškem vespod (bavlněný knot nepoužívejte - absorbuje totiž příliš mnoho gelu a sám nedrží),
vonný olej podle vlastního výběru,
barvivo na svíčku dle vlastního výběru,
dekorativní předměty dovnitř svíčky (není nutné),
nádobka na svíčku.
Používejte pouze esenciální oleje a barviva určené pro výrobu svíček. Nejlepší nádobkou jsou skleněné svícny či hrnečky, ale postačí i jakýkoliv jiný nehořlavý materiál. Jako dekoraci dovnitř svíčky můžete použít prakticky cokoliv (samozřejmě nehořlavého) - barevný písek, kamínky, třpytky, mušle, umělé perly atp.

Postup je velmi jednoduchý:
Na dno nádobky (budoucího svícnu) kápněte trošku lepidla a přilepte knot.
Rozpusťte svíčkový gel v hrnci dle návodu. Můžete jej předem rozkouskovat, aby tál rychleji. Klíčová je správná teplota, která by měla být kolem 92 st. C. Přehřátý gel ztrácí na průhlednosti, klidně proto použijte teploměr. Všechen gel by měl roztát a měl by mít konzistenci podobnou sirupu.

Postupně přidávejte barvivo (barviva) a promíchávejte, až dosáhnete odstínu, který se vám zamlouvá. Pokud chcete do svíčky přidávat i dekorativní předměty, raději si vyrobte gel světlejší, aby dekorace pěkně vynikly. Přidejte pár kapek esenciálního oleje.
V troubě (cca 60 st. C) nebo mikrovlnce si předehřejte si skleněnou nádobku - tento krok by měl zabránit vzniku bublinek při lití gelu.
Pokud chcete použít dekorační předměty, namočte je do horkého gelu a naaranžujte do nádobky.
Lití gelu: Nádobku umístěte na vodorovnou plochu a opatrně do ní nalijte gel. Měl by být stále horký, aby se netvořily bublinky. Dejte pozor na knot - měl by zůstat rovný. Můžete si jej upevnit na tužku položenou napříč nádobky.
Nechte vše zchladnout, případně seřízněte knot a vaše svíčka je hotová.


Vřele doporučujeme v našem e-shopu:
svíčkové knoty
sady pro výrobu svíček


Gelové svíčky

23. prosince 2009 v 17:54 | žrc |  !! Vyrob si !!

Gelové svíčky

gel s knotem (gel koupíš v drogerii nebo na internetu třeba na ...TADY... )
dvě špejla a dvě gumičky
sklenička se silnými stěnami
mušličky, kamínky nebo jiné ozdoby
vůně a barvy pro gelové svíčky

Můžeme volit různé postupy, ale já osobně dám knot mezi dvě špejle a ty spojím gumičkami. Nemusím pak už na knot myslet a vím, že je pěkně na dně svíčky. Kdybych chtěla knot vést nějak nerovně, tak bych se s tím ovšem nezatěžovala - můžu počkat, až je gel vlažný a pak špejlí knot umístit tak, jak potřebuji. Do skleničky buď hned nasypu ozdoby, nebo nejprve naliji malinké množství gelu a ozdoby dávám později, až když gel vychladne - to když je chci mít pěkně rozložené. Ve svíčce na obrázku jsou v různé výšce, ale do gelu přišlo moc barvy. Stačí jí pár kapiček a je asi lepší si gel obarvit předem, jinak dopadnete jako já. Když nalejete nejprve gel a potom barvíte, tak se vám při míchání vytváři bublinky. S vůněmi je to stejné - taky stačí pár kapek.A jak gel rozpustíme? Hlavně ne tak, aby se do něj dostala voda. Já jsem jej sice rozpouštěla ve vodní lázni, ale přes vršek krabičky jsem měla přetaženou fólii. Jinak je nejlepší zvolit nějakou konvici a gel dát přímo do ní. Po skončení práce zbytek gelu jednoduše vyloupnete.

Tak a to je skoro všechno. Vlastně není - kdyby se vám svíčka nepovedla nebo část gelu neshořela, stačí jej znovu roztavit...a můžete tvořit znovu

Barevná láhev...

19. prosince 2009 v 21:40 | žrc |  !! Vyrob si !!

Barev hev...

Co potřebujeme:
Skleněnou průhlednou lahvičku, sůl, barevné křídy, a kousek korku nebo nečeho, co bude fungovat jako zavírátko lahve (kousek látky atd...)

Jak na to?

Nejdříve se rozhodni kolik barev pužiješ a v jakém množství. Pak si rozděl sůl na několik hromádek, které si dáš na čtvrtku nebo tvrdý papír, třeba z krabice. Každou solnou dávku obarvi pomocí křídy a syp postupně do lahve podle toho jak se ti zrovna líbí.

Potom láhev zavři, ovaž provázkem a je to! No a hlavně s ní moc netřes nebo se ti barvy zase pěkně smíchají do sebe.

Neviditelná barva...

19. prosince 2009 v 21:38 | žrc |  !! Vyrob si !!

Neviditelná barva...

Co potřebujeme: citron, papír a vatové tyčinky


Jak na to? :

Napiště nějakou tajnou zprávu na papír vatovou tyčinkou, namočenou v citronové šťávě, kterou použijete místo barvy. Nic neuvidíte a ani nikdo jiný. Až teprve citronová šťáva uschne, zdvihněte papír proti teplému světlu a napsané věty se promění!
Budou z nich slova kafové barvy a může se konečně číst!

Tak co zkusíte to???


Domácí plastelína

19. prosince 2009 v 21:36 | žrc |  !! Vyrob si !!

Domácí plastelína

Co potřebujete: Sůl, hladkou mouku, rostliný olej a vodu.

Jak na to:
Smícháte půl hrnku soli s jedním hrnkem hladké mouky , dvěma lžícemi rostlinného oleje a půl hrnkem vody.

Můžete také přidat potravinářské barvivo a mít pak hmotu barevnou.

Všechno dobře promíchejte a zpracujte na hmotu, kterou si uložte do igelitového pytlíku.

No a pak tvořte fantastické figurky a tvary!


Kouzlení s drátkem

18. prosince 2009 v 17:43 | žrc |  !! Vyrob si !!

Kouzlení s drátkem


Ozdoba

Další co se dá dělat s drátky jsou různé ozdoby třeba do kytek. Potřebujete na to jen silnější a slabší drátek a k tomu ještě nějakou stuhu na nazdobení.

Nejprve ze silnějšího drátu vytvarujeme tvar který chceme aby naše ozdoba měla. Já to dělám z dvojtého drátu ale jestli to chcete dělat jen z jednoho tak to půjde taky. Jen to bude trošku méně pevné. Tvar je plně na vás a vaši fantazii. Já jsem zkoušela srdce, hvězdy a půlměsíc. Po tom co vytvarujeme ozdobu přiložíme stuhu k silnému drátu a připevníme jí tam slabším drátkem. Pak vytvoříme ze stuhy oblouček a ten opět připevníme drátkem. A takhle pokračujeme dál a dál, oblouček za obloučkem. Když ozdobíme celou hvězdu/srdce/půlměsíc atd. konec stuhy upevníme stejně jako jsme jí na začátku připevnili. Vezmeme zbytek stuhy a obmotáme jí kolem držátka ozdoby a znovu jí obmotáme drátkem. Doporučuji nechat kousek od konce bez stuhy. Pokud to budete dávat do květináčům tak by se stuha zbytečně rozpadala kvůli vlhku.

Stojánek

Uplně nakonec vám ukážu jak si udělat hezké a jednoduché držátko na fotky. Potřebujete jen silný drátek, délka je na vás podle toho jak chcete mít stojánek velky, který narovnáte a pak ho budete postupně skládat asi tak po 1-2 cm. Když je to hotovo vytvoříte zaháknutím konců drátků na obou stranách dva kruhy. Jeden dáte asi na 900 od prostředka a ten druhý lehce ohněte aby se vytvořil záchytný prostor pro fotku. Pak už je to jen o nastavení aby stojánek klidně držel a vaše fotka vám dělala jen radost.=))


Skleněné přívěšky

18. prosince 2009 v 17:39 | žrc |  !! Vyrob si !!

Skleněné přívěšky

Potřebujeme:
barvy na sklo - vitrážové
šablonky na vitráže
drátek
štětec
ředidlo, pokud nejsou naše barvy ředitelné vodou

Myslím, že vzhledem k jednoduchosti postupu vystačíme s popisem. Sklíčko dokonale odmastíme - buď omytím v octové vodě, nebo ředidlem, které patří k vitrážovým barvám.

Pak ho položíme na stůl a dobře se podíváme, na kterou stranu je prohnuté - sklíčka se zaoblenými hranami bývají málokdy rovná. Prohnutá strana bude u těla. Pokud jsme alergičtí nebo máme nějaký problém, naneseme barvu na vrchní stranu budoucího přívěšku, pokud ne, je to jedno a skoro je lepší ji nanášet na spodek. Natírat budeme celou plochu rovnoměrně - nejlépe větším štětcem.

Po dokonalém zaschnutí nalepíme konturky, doladíme závěsky a je to - slupovací kontury drží docela dobře a přívěsky můžete bez obav nosit.


Drátování

18. prosince 2009 v 17:38 | žrc |  !! Vyrob si !!
Existuje mnoho druhů drátkování. Pokud vím je schopen se tuto formu umění naučit téměř každý. Chce to jen cvik a trošku šikovné ruce. Já jsem si to vyzkoušela tento rok na chatě a musím přiznat že první odrátkovaný kámen byl přímo příšerný, ale jakmile získáte trošku praxe už to půjde samo. Zde je pár nákresů na různé druhy drátkování.

Jak se s tím poperete je jen na vás. Ale věřte mi že když s tím budete bojovat dostatečně dlouho tak se dostaví výsledky. Původně jsem sem chtěla umístit fotky mých vlastních výtvorů, ale po tom co jsem shlédla na internetu jsem si řekla že radši ne =o) proto vám se dám alespoň pár výrobků profesionálů aby jste věděli jak to má vypadat =o)

Drátkovat se také samozřejmě dají i jiné věci než kamínky. Například lahve nebo hrnečky a květináče.


Malby na sklo

17. prosince 2009 v 20:09 | žrc |  !! Vyrob si !!

Malby na sklo

Sklo musí být hlavně - odmaštěné. To dosáhneme pečlivým umytím - třeba v octové vodě. Pokud bych maloval, já nevím..., třebas na vázičku pěkně kolem dokola, tak bych ji chytal do tlapek jenom v ubrousku.

Barvy zaleží na tom, co si slibujeme od výsledku.

Jen tak na ozdobu - třeba na zrcadlo si vezmu mýdlo nebo prostě fixu. Nakreslím co chci, a když už to nechci, tak to utřu ubrouskem.

Když chceme barevný obrázek, a výsledek nemusí být průhledný, pak stačí temperové barvy - ani bych je moc neředil. K čemu by to bylo? Pokud si chci dát sklo na zeď nebo poličku, je průhlednost skoro nežádoucí. A pokud jsem zdatný výtvarník, můžu si nakreslit sadu krajinek, které půjdou za sebou v rámečku s určitým odstupem a tak vytvořit plastický obraz s průhledem - tuhle techniku můžete vidět v některých muzeích - na sklo se malovalo už ve středověku,takže zase nic nového.. ...to je technika pro pokročilé.

Průhledný obrázek - to je to, co je ted moderní - dosáhnete tak, že si předkreslíte vzor konturkou a pak jej vyplníte barvami. V takovém případě potřebujete konturku - dostane se koupit v různých barvách, a pak výplňové barvy. Podle toho, co kreslíte, jsou různě barvy jedlé či nejedlé (na nádobí - ne na svačinu!) a smývatelné.

Přenosný obrázek - nakreslíte slupovací barvou - nejprve zase konturkou a výplní na hladkou podložku (nejlépe sklo) a pak jej můžete sloupnout a přenést kamkoliv.

Vyrob si lapač snů

17. prosince 2009 v 20:06 | žrc |  !! Vyrob si !!

Vyrob si lapač snů

Co budeš potřebovat:vrbovou větvičku(vrbu najdeš u potoka i ve městě)malý,hladký kamíbek,vteřinové lepidlo,jakoukoliv bavlnku,korálky,6 pírek(třeba od slepic když nebude nic lepšího),korálky,provázek,2 kůžičky na krk(k dostání ve stáncích na trhu nebo v obchodě s galantérií)

JAK NA TO:

Vrbovou větvičku ohni tak aby se sní vytvořil kruh.Konec svaž k sobě provázkem.Kruh omotej kůžičkou,aby neprosvítala větvička podní.Popros maminku ,aby ti uháčkovala sítku,stejně velkou jako kruh.Jednotlivé konce sítky přivaž ke kruhu a do prostřed sítky nalep vteřinovím lepidlem kamínek.Na každé peříčko navlékni korálek,a svaž podovou peříčka k sobě,aby ti vznikli tři páry.Ty pak přivaž provázkem či kůžičkou k dolní části kruhu tak,jak to vidíš na obrázku.


K horní části kruhu si přivaž kůžičku tak,aby vzniklo poutko.A teď si pověs

svůj vlastní lapač snů nad svou postel!!!!!!

Vyrobte si vlastní parfém

17. prosince 2009 v 20:01 | žrc |  !! Vyrob si !!

Vyrobte si vlastní parfém


Kde seženete ingredience do parfému a za kolik

Éterické oleje a pomocné látky seženete v některých lékárnách nebo v prodejnách s přírodní kosmetikou. Můžete je také koupit na internetových stránkách.

Běžné éterické oleje stojí od cca 40 do 200 Kč. Pokud byste chtěli skutečně luxusní oleje, musíte si dost připlatit. Na výrobu parfémů však postačí ty běžné.

Při výrobě těch správných vůní se nemusíte řídit jen těmito návody, ale klidně se spoléhejte i na svůj nos, třeba vytvoříte ojedinělý originál.


Amorova střela

Okouzlující - opojné květinové vůně se už od pradávna považují za afrodiziaka. Chcete-li si vyrobit klasickou květinovou vůni, budete potřebovat: 10 ml jojobového oleje, po 10 kapkách oleje z ylang-ylangu, tuberosy, jasmínu a levandule. Vše smíchejte v misce a nakonec přidejte 2 kapky ryzího mošusu (pižma). Stačí jen pár kapek za uši a zaplaví vás úchvatná vůně. Parfém uchovávejte ve skleničce z tmavého skla na chladném místě.

Ideální je pro romanticky založené, lehce tajemné ženy. Tento parfém se dokonale hodí pro vlahé letní večery, v kterých se nádherně rozvine.

Květinové kouzlo

Ušlechtilá - parfémované krémy vás zahalí jemnou vůní a kromě toho pokožku ošetří. Na hedvábně hladký krémový parfém potřebujete: 60 ml jojobového oleje, 1 g bílého včelího vosku, 5 g světlého karnaubského vosku a 20 - 30 kapek růžového oleje. Jojobový olej ohřejte v malém hrníčku a přidejte oba druhy vosků. Všechno rozpusťte a po vychladnutí vmíchejte růžový olej. Parfém uchovávejte v chladu a v malém kelímku na krém. Aby déle vydržel, nabírejte jej vždycky čistou lžičkou, ne prsty.

Ideální je pro ženy, které nemají rády komplikované vůně. Jemná růže je atraktivní sama o sobě.

Královna noci

Exotická - základem této večerní vůně jsou exotické květy z Asie. Smíchejte 5 ml mandlového oleje s 15 kapkami oleje z jasmínových květů a přidejte po 2 kapkách oleje hyacintového a skořicového. Tato směs voní velmi intenzivně. Zjemníte ji několika kapkami medového oleje.

Ideální je pro ženy, které jsou vždy rády středem pozornosti a chtějí zanechat ve společnosti výrazný dojem.

Afroditin sen

Záhadná - do 1 ml oleje z květů pomerančovníku přidejte po 20 kapkách jasmínového a růžového oleje. Směs doplňte pižmovým olejem na celkový obsah 30 ml.

Ideální je pro ženy, které milují dobrodružství, nebojí se experimentovat a rády působí rozruch.

Magické chvíle

Zimní - vůně, která připomíná Vánoce. Smíchejte růžový, mandlový a ylang-ylangový olej po 10 kapkách od každého a po 5 kapkách oleje z květů kakostu, palmarosy, pačuli a skořicového oleje.

Ideální je pro ženy, které dávají přednost těžkým a výrazným parfémům.Azavak

16. prosince 2009 v 17:23 | žrc |  O psech

Azavak

Azavak neboli Azavažský chrt (v zemi původu OSKA nebo EIDI, což znamená "svobodný", v angličtině Azawakh či Tuareg Sloughi, nebo Sloughi-Azawakh), podle místa, kde byli nalezeni nejlepší jedinci. Azawakh (Azauakh) je jméno vádí (vádí = převážně vyschlé řečiště občasné řeky) v jižní části Sahary.


Původ a historie

Azavak je starobylé přírodní plemeno, které již před mnoha staletími chovali kočovní Tuaregově z jižní Sahary a přilehlých oblastí. Tito psi jim sloužili při lovu antilop a zajíců, ale také jako hlídači, nomádi ho však považovali i za symbol přepychu. Azavak má společné předky (chrti typu sloughi), tedy prastaré orientální chrty, a dlouho také byl za jednu z variant sloughi považován, což ho poškozovalo v soutěžích (má totiž trochu odlišnou stavbu těla). V 70. letech dvacátého století byl však jako plemeno přechodně uznán a začal organizovaný čistokrevný chov. V roce 1981 plemeno zastřešila Francie. Do tehdejšího Československa byl první jedinec přivezen z Jugoslávie v roce 1975.


Povaha a charakter

Jak již bylo řečeno, Azavak je přírodní plemeno a poměrně málo domestikované, takže v sobě má některé rysy divokosti. To se projevuje zejména určitou plachostí při kontaktu s něčím novým. Byl vždy cvičen pro lov a vychováván k samostatnosti v rozhodování. Tyto vlastnosti v něm zůstaly dodnes. Je to přirozený aportér a někdy trochu svéhlavý. Pokud je s ním dobře zacházeno a cítí bezpečí a lásku, pak je ke své rodině velmi milý, kamarádský a něžný, takže je vhodný i k dětem. Stejně tak se chová i k cizím dětem, k cizím dospělým je rezervovaný až nedůvěřivý. Azavak je zvyklý žít ve smečce, proto tento pes vyžaduje neustálou přítomnost rodiny. Je přítulný, ale ne dotěrný, takže například nikdy neolizuje tvář. Je dlouho hravý, rychle se učí a dlouho si pamatuje. Vzhledem ke své nedůvěřivosti k cizím lidem je výborný a nebojácný hlídač. Ve své vlasti pár psů dokáže zahnat i lva. Pes miluje pohyb a dlouhé procházky, nemá však rád vodu, a když prší, je někdy problém ho dostat ven.


Popis a vzhled

Azavak je elegantní, vysokonohý pes, působící dojmem ušlechtilosti a lehkosti. Stavba těla je na rozdíl od sloughi obdélníková. Výška v kohoutku je u psa 64 až 74 cm, u feny 60 až 70 cm. Váha se pohybuje mezi 20 a 25 kg u psa a 15 a 20 kg u feny. Azavak má dlouhou, úzkou hlavu s černým nebo hnědým nosem, dlouhými a silnými čelistmi se zuby s nůžkovým skusem, velké, tmavé oči mandlového tvaru a vysoko nasazené, tenké, svěšené uši ve tvaru trojúhelníku. Krk je dlouhý, tenký a svalnatý, horní linie trupu rovná, či mírně stoupající, bedra krátká, suchá. Má hluboký, dobře vyvinutý hrudník, dlouhá, viditelná žebra a vysoko vtažené břicho. Ocas je nasazen nízko, je dlouhý, tenký a ke konci se zužující. Hrudní i pánevní končetiny má Azavak dlouhé, rovné s okrouhlými tlapkami. Srst je krátká, jemná, bez podsady a na břiše téměř chybí. Přípustné jsou všechny odstíny od pískové po tmavě červenou, se strakatými končetinami. Na hrudi a na konci ocasu má bílou skvrnu. Průměrně se dožívá 12 let.


Plemenný standard

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Azavak zařazen do skupiny X. - Chrti, sekce 3 - krátkosrstí chrti, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je AZ. Původním využitím to byl lovecký pes a hlídač, nyní lovecký pes, hlídač a společník.


Základní péče

Od štěněčího věku se musí hodně času věnovat tomu, aby Azavak ztratil svou vrozenou plachost. Je potřeba ho seznamovat s různými prostředími, s cizími lidmi a situacemi. Obecně se dá říci, že jeho výchova není zcela jednoduchá. Je to teplomilný pes, který nemá rád vodu, proto koupání omezíme na minimum, v zimě mu dáme obleček. Péče o srst nevyžaduje žádné zvláštní úsilí, pouze občas očistíme vlhkým hadrem a v době línání vykartáčujeme gumovým kartáčem.

Super přemněna

15. prosince 2009 v 19:37 | žrc |  !! Vyrob si !!

Super přemněna

Džíny a džínsy

Nudí tě klasické džíny? Máš problém s tím, že žádné nejsou dost originální? Chceš zkusit něco fakt COOL?

1. Potřebuješ džíny, které se už stydíš vytáhnout mezi lidi.
2. Dál si připrav nůžky, jehlu a nit, cvočky nebo flitry.
3. Nejdřív z kalhot odpárej knoflíky na poklopci a zadní kapsy.
4. Otoč kalhoty naruby. Na zadek našij odpárané kapsy. Dopředu, kde jsou původní dírky, našij knoflíky. Dírky na zapínání utvoř z dírek po odpáraných knoflících.Tip: Pokud džíny nemají rub kapes popsaný originál nápisy přímo od výrobce nebo nejsou všelijak barevné, pusť se do speciálních efektů. Pomůžou ti cvoky, flitry, fixy na textil nebo výšivky a tvá fantazie!

Šachovnice supermoderní

Máš chuť trochu svůj šatník před jarem renovovat? Co dodat nový šmrnc tvé staré džínsce? Při nejhorším - odpárat to můžeš vždycky:-).

1. Potřebuješ zbytky látek, z kterých se dají nastříhat stejně velké čtverce.
2. Budou se ti hodit: nůžky, špendlíky, jehla a nit.
3. Zbytky látek nastříhej na čtverce a potom je sešij tak, aby vytvořily šachovnici.
4. Tu pak přilož na záda bundy, přišpendli a okraje uprav nůžkami podle střihu džínsky.
5. Šachovnici všij po obvodu k bundě a je to!

Tip: Při zastřihování šachovnice podle bundy počítej s tím, že bude potřeba rezerva na okraje!


Velikonoční vyrábění

15. prosince 2009 v 19:28 | žrc |  Svátky=)

Velikonoční vyrábění


Jednoduché ozdoby na Velikonoce - slepička, kuřátko, kohoutek

Rádi si zdobíte byt na Velikonoce? Mám pro vás velmi jednoduchý nápad na Velikonoční ozdoby. Stačí si koupit v papírnictví (nebo v obchůdku výtvarných potřeb) barevné chlupaté drátky a dát se do práce. Můžete vytvořit slepičku, kuřátko či kohoutka, ty pravé symboly Velikonoc.
Budeme potřebovat:
Barevné chlupaté drátky (červený, zelený, bílý a žlutý)
Kleště
Tužku
Papír

Postup:
Předkreslíme si šablonu na papír.
Podle šablony vytvarujeme tělíčko. Slepičku tvoříme z červeného, kohoutka ze zeleného a kuřátko ze žlutého drátku (viz 1. obrázek dole).
Dále tvoříme křídlo. Můžeme buď podle šablony, nebo od oka (vytvoříme ovál, který potom zamotáme vzadu s ocáskem).
Kuřátko už jen doplníme o zobáček a nohy. To samé provedeme i u kohoutka a slepičky, ale nejdříve zamotáme ocásek. U slepičky vytvoříme ocásek do tvaru oček a u kohoutka budeme mít ocásek delší, kde jednotlivé drátky zatočíme (viz 2. obrázek dole).
A máme hotovo. Stačí už jen tyto Velikonoční ozdoby naaranžovat třeba na větvičky rozkvetlého zlatého deště.

Ozdoby do květináčů z vlnité lepenky

Ozdoba do Vašich květináčů, která udělá Váš byt ještě více útulným. Velmi jednoduché na výrobu, kterou zvládnou i ti nejmenší. Správné motivy navodí tu pravou atmosféru Velikonoc.
Budeme potřebovat:
Nůžky
Vlnitou lepenku
Lepidlo
Průsvitná lepicí páska
Špejle
Různé ozdoby podle fantazie (mašle, knoflíky atd.)

Postup:
Na vlnitou lepenku si předkreslíme motiv (kačenku, zajíček apod.), který si následně vystřihneme.
Nyní stačí už jen dozdobit např. korálky, mašlí atd. podle fantazie.
Po dozdobení si vezmeme špejli a přilepíme ji zezadu k motivu buď lepidlem, nebo průsvitnou lepicí páskou.
A nyní stačí jen zapíchnout do květináče.


Náměty na motivy:

Zdobení vajíčka ozdobnou stuhou

Pokud hledáte hezké a časově i manuálně nenáročné zdobení vajíček, potom určitě vyzkoušejte tuto techniku. Jedná se o nalepování stuhy na vajíčko. Tato technika je vhodná i pro práci s dětmi.
Budeme potřebovat:
Vyfouklé vajíčko
Ozdobné stuhy
Lepidlo (např.Herkules apod.)
Nůžky
Barva na vajíčka

Postup:
Nejdříve vajíčko obarvíme v barvě. Ale pozor, nedáváme hned do uvařené barvy. Musíme nechat barvu chvíli vychladnout. Protože vajíčka jsou dutá, musíme je polévat.
Poté si vezmeme stuhu a vymyslíme, jak ji budeme přilepovat.
Nyní se už můžeme dát do práce a nastříhat si stuhu na jednotlivé kousky podle vymyšleného návrhu zdobení.
Nakonec stačí už jen vzít lepidlo, přilepit a nechat zaschnout.

Kuřátko ve vajíčku
Rádi si zdobíte váš byt velikonočními ozdobami?
Pak tato roztomilá ozdoba jistě nesmí chybět ve vaší výzdobě. Potěší vás i jednoduchá výroba. Proto rychle do práce, ať návštěva závidí, jak máte krásně vyzdobený váš byteček.
Budeme potřebovat:
Vyfouklé vajíčko
Barva na vajíčka
Postavičku kuřátka
Kokosové vlákno obarvené
Manikúrní nůžky

Postup:
Nejdříve vajíčko obarvíme v barvě. Ale pozor, nedáváme hned do uvařené barvy. Musíme nechat barvu chvíli vychladnout. Protože vajíčka jsou dutá, musíme je polévat.
Nyní si vezmeme manikurní nůžky a lehce naťukneme. Postupně odloupáváme kousky vajíčka tak, že nám vznikne díra do půlky přední strany vajíčka.
Vajíčko vysteleme kokosovým vláknem a nahoru umístíme kuřátko
A vajíčko je hotové.

Velikonoční kraslice jinak

Nebaví vás tradiční technika malování velikonočních kraslic? Neustálé namáčení špendlíku do vosku? Potom využijte tuto techniku. Postačí vám pouze slupovací barvy na sklo a výsledek je velmi podobný klasickým kraslicím.
Budeme potřebovat:
Vyfouklé vajíčko
Barvy na obarvení vajec
Slupovací barvy na sklo

Postup:
Vyfouklé vejce nabarvíme.
Poté jen vezmeme barvu na sklo a začneme malovat tradiční motivy kraslic.
Když se nám něco nepovede, necháme zaschnout a poté sloupneme a můžeme kreslit znovu.
Nakonec ozdobíme mašlí a zavěsíme nebo dáme na špejl

Velikonoční slepičky z vajíček

Velice hezká ozdoba velikonočního stolu. Dají se vymyslet i různobarevné varianty - záleží pouze na vaší fantazii. Pokud vás nebaví pořád jen barvit vajíčka a chcete zapojit i děti, vyzkoušejte tento nápad.
Budeme potřebovat:
Vyfouklé vajíčko
Barevné papíry
Vatu
Černý fix
Lepidlo

Postup:
Nejdříve si podle předlohy (viz dole) nakreslíme zobáček, hřebínek a stojánek na vajíčko. Barva papíru záleží pouze jen na vaší fantazii.
Poté vše vystřihneme.
Z vaty si vytvoříme dostatečné velké a pevné kuličky. Ty budou sloužit jako oči. Proto tam černým fixem uděláme na každou kuličku tečku.
Nyní stačí jen vše přilepit (viz předloha dole).
Poslední věcí, kterou musíme udělat, je vyrobit stojánek na vajíčko.
Ten vytvoříme tak, že si papír nastřihneme do lichoběžníku (viz obr. dole). Poté jen slepíme konce a uložíme do něj vajíčko.
A takto si můžeme vyrobit několik variant slepiček, kohoutků či kuřátek.

Velikonoční kraslice

Asi každý z nás zná velikonoční kraslice.

Kraslice namalované od srdce jsou ty nejhezčí. Uvádím tedy postup, jak si takové kraslice vyrobit. Stačí jen pár pomůcek a můžeme se dát do práce.
Budeme potřebovat:
Vyfouklá vejce
Tužku
Jehlu
Voskovky
Sklenici
Bramboru
Lžičky
Svíčku

Postup:
Ze všeho nejdřív si musíme vše pro výrobu připravit.
Takže potřebujeme vyfouknout vejce. To si můžeme ještě běžně obarvit.
Dále si vezmeme nižší sklenici a do ní postavíme bramboru tak, aby do ní pěkně zapadala a netřásla se.
Do brambory zapíchneme 1-3 lžičky podle toho, kolik chceme používat barev.
Do lžiček dáme kousek voskovky. Pod lžičky dáme čajovou svíčku a celým zařízením můžeme otáčet podle toho, kterou barvu chceme používat.
Ještě zbývá jedna příprava: vzít špendlík a zabodnout ho do neostrouhaného konce tužky. Tento nástroj nám bude sloužit k samému kreslení kraslice.
Nyní už stačí si vyhlídnout vzor, podle kterého budeme kraslici malovat (nebo použít vlastní fantazii) a pustit se do práce.
Namáčíme špendlík do roztopené voskovky a kreslíme na vejce. Vždy můžeme udělat jen jeden tah, který musí být rychlý, aby nám vosk nezaschl.56 skvělých triků pro krásu

15. prosince 2009 v 15:43 | žrc |  ♀ Pro holky ♀

56 skvělých triků pro krásu

Tady je 56 báječných tipů a triků, díky kterým zatočíš s pupínky, budeš mít rty k nakousnutí a řasy jak modelka z reklamy… No zkrátka čti dál!

A) TIPY PRO KRÁSNOU POKOŽKU A PLEŤ


1) Mobilní nepřítel - Máš na bradě a při spáncích hodně uhříků? Víme proč! Pokud často telefonuješ a sluchátko (nebo mobilní telefon) míváš přitisknuté těsně k tváři, nemáš se vlastně ani čemu divit. Sluchátko je skvělým prostředím pro život nejrůznějších bakterií, které ti s pletí dokáží udělat pěknou paseku. Takže z toho důvod netiskni telefon pevně k tváři a občas ho očisti dezinfekčním přípravkem.

2) Rtěnka forever - Neslíbatelné rtěnky jsou super pomocníčkem. Problém nastává v případě, že je chceš odlíčit, jelikož po nich na rtech a kolem rtů zůstávají i po běžném odličovacím mléce stopy. Nezoufej a použij odličovač očního líčení. Nijak ti to neublíží, jelikož je extra jemný a zároveň je odličovacím králem.

3) Kočičí oči - Máš po probdělé noci oči jak dva nafouklé balónky z pouti? Rychle utíkej do koupelny a připrav si pleťové tonikum bez alkoholu. Aspoň na půl hodinky jej dej chladit do ledničky, poté ho trošku nakapej na dva vatové tamponky a přilož na oči. Báječné osvěžení…

4) Bacha na polštář - Jsi-li majitelkou mastné a problematické pleti, měla by sis vyměňovat své ložní prádlo (alespoň polštář) minimálně jednou za týden. Již po pár nocích, kdy ležíš tváří přitisknutou na svém měkkém polštářku, se v jeho vláknech začínají uhnízďovat bakterie a mastnota z tvé pleti.

5) Žiletky - Ať už si holíš nohy, podpaží či třísla, nikdy není dobré používat jednu žiletku až do té doby, než se úplně ztupí. Po čtyřech použitích už patří do koše, nepřeješ-li si mít podrážděnou pokožku.

6) Jemné ruce - Máš suchou pokožku na dlaních a jsi zvyklá si je vždy před spaním pořádně promazat krémem na ruce. Skvělá volba. Avšak pozor, my máme v kapse ještě jeden zlepšovák - na čerstvě nakrémované ruce si navleč slabší bavlněné rukavice nebo ponožky. Díky nim se krém lépe vstřebá a ty se ráno probudíš s těmi nejjemnějšími ručičkami, jaké nemá ani miminko!

7) Suchá pleť - Je tvá pleť suchá a tvoří se ti na ní dokonce šupinky? V tom případě je pro tebe tabu příliš horká koupel. Sprchuj se pouze příjemně teplou až vlažnou vodou, ta úplně stačí. Horká voda tvou pleť ještě více vysuší!

8)100% hydratace - Víš, kdy je nejvhodnější doba pro použití tělového mléka nebo krému? Těsně po koupeli, kdy je tvá pokožka stále ještě trochu vlhká. Póry jsou totiž po teplé sprše roztažené a lépe absorbují živiny a látky obsažené v krému!

9) Čaj na unavené oči - Znáš ten starý dobrý trik proti unaveným očím, který spočívá v tom, že si na oči přiložíš dva vlhké pytlíky čaje? V tom případě se před jeho použitím ujisti, že se jedná o heřmánkový čaj. Proč? Především černé a i některé ovocné čaje mají schopnost barvit, takže by se na tebe po takové kúře mohlo do zrcadla usmívat strašidýlko s velkými hnědými fleky kolem celých očí!

10) Přípravky na pleť - Je tvá pleť po použití čistících přípravků napnutá, suchá a bez života. Tak to by mohlo být důvodem ke změně kosmetiky! Všechny tyto příznaky svědčí o tom, že tvé oblíbené přípravky jsou k tvému typu pleti příliš agresivní, a proto je třeba vyměnit je za jemnější.

11) Parfém - Přehnala jsi to s voňavkou? Ani v takovém případě se nevrhej do sprchy, abys vůni smyla. Voda totiž vůni nesmyje a může ji ještě pozměnit tak, že to bude ještě horší. Připrav raději kousek vaty, namoč jej v alkoholu (stačí pleťová voda s alkoholem) a místa, kam sis vůni stříkla vatou lehce potři.

12) Akné a menstruace - Máš relativně čistou pleť, ale v průběhu tvé menstruace ti měsíc co měsíc přeci jen ty otravné červené tečky naskáčou? Náš trik zní - přípravky proti akné začni používat už 8-10 dní před dnem, kdy očekáváš příchod menstruace.

13) Odstranění pleťové masky - Znáš to, napatleš si na tvář pleťovou masku během půl minutky, ale pak se s jejím dokonalým odstraněním hraješ i půl hodiny? Pořiď si klasickou flanelovou žínku, se kterou se umývají malá miminka. Maska půjde dolů coby dup!

14) Chloupky - Zarůstají ti po holení žiletkou chloupky do kůže. Je to snadné - bezprostředně po holení si kůži zdezinfikuj (např. alpou) a poté promasíruj pleťovým mlékem.

15) Sůl nad zlato? - Je chvályhodné, že většina soli, kterou koupíš v obchodech je přídavně jodizovaná. Taková sůl však může mít na svědomí tvé trápení s pletí!

16) Boj s akné - I když se těch pupínků chceš konečně zbavit, nepřeháněj to s péčí. Budeš-li přípravky proti akné používat častěji než 2x denně, hrozí podráždění kůže!

17) Masáže - Když si do pleti vmasírováváš krém nebo na kůži pleťové mléko, vždy se by se tvé dlaně měly pohybovat malými krouživými pohyby směrem nahoru. Budeš-li krém roztírat směrem dolů, hrozí, že pokožka ztratí svou elasticitu.

18) Spánek - Tvá pleť potřebuje dostatečný odpočinek. Proto je důležité, aby jsi chodila spát dostatečně brzy. Právě kolem půlnoci v pokožce dochází k procesu tvoření nových buněk, proto by tvá pleť už měla být řádně očištěná od líčení a v nejlepším případě bys měla už spát.

19) Mastná pleť - V mixéru jemně podrť asi hrníček ovesných zrn. Poté ho smíchej s trochou podmáslí nebo obyčejného bílého jogurtu. Nanes na pleť a nech působit 2-3 minuty. Úžasná maska pro mastnou pleť!


20) T-zone - Není-li přípravek proti akné určen výhradně pro lokální použití, nanes ho na pleť před spaním v tenké vrstvičce po všech problematických zónách, kde se ti pupínky tvoří nejčastěji.

21) Proti podráždění - Používáš-li k odličování mycí gel nebo pěnu, ujisti se, že ji po čištění dobře smyješ. Zbytky gelu by pleť mohly podráždit.

22) Umrtvení - Nesnášíš vytrhávání obočí pinzetou, protože tě to pokaždé šíleně bolí? Příště použij náš trik - pomocí vatové tyčinky si na místa obočí, kde pravděpodobně budeš chloupky trhat, nanes trochu zubní pasty (nejlépe průsvitné gelové) a pinzetu použij až po jejím zaschnutí.

23) Ovocný boom - Kupuješ si výrobky, na jejíchž obalech je napsáno, že obsahují výtažky z ovoce? Proč utrácet peníze a drahé krémy a neošetřit si pleť skutečným ovocem za pár kaček? Banán, mačkaná hruška, jahody, kiwi - skvělé přisady do tvé domácí zkrášlovací kosmetiky.

24) Rty k nakousnutí - Chceš mít stále hebké rty? Dej si pozor, aby se ti při čištění pleti na kůži rtů nedostaly drastické přípravky, ale až se budeš věnovat krému, rtíky můžeš troškou také "máznout".

25) Sluníčko - Krémy a balzámy na rty s ochranným slunečním faktorem SPF nejsou určeny pouze na léto! Používat je můžeš prakticky po celý rok.

26) Jak ušetřit - Děsíš se vyhazování spousty peněz za velmi drahé čistící gely na pleť a přemýšlíš, jestli je vynahradí obyčejné mýdlo. Můžeš používat mýdlo, ale samozřejmě ne obyčejné, silně parfemované mýdlo na ruce. Vyzkoušej například mýdlo Dove, které obsahuje i hydratační přísady.

27) Jogurt - Nejjednodušší pleťová maska, která existuje? Bílý jogurt - vyzkoušej a uvidíš.

28) Hebké nožky - Také Kůže na chodidlech a kompletně celých nohách potřebuje pořádnou hydrataci. Nezapomínej na to!

29) Trhání obočí - Stává se ti, že po trhání obočí pinzetou ti naskáčou na podrážděných místech červené flíčky? Je potřeba, aby jsi tato místa řádně zdezinfikovala - například obyčejnou pleťovou vodou. Dej si však velký pozor, kůže kolem očí je velmi citlivá.

30) Stres - Máš stres a strach z toho, že ti například před rande naskáčou pupínky? Bacha. Právě stres, úzkost a obavy vznik pupínků ještě více podnítí!

B) TRIKY S MAKE-UPEM

31) Barevné brvičky - Láká tě použít na party barevnou řasenku - např. modrou? Pokud máš příliš světlé řasy, použij jako první vrstvu klasickou černou řasenku, jinak by barva působila moc křiklavě.

32) Oční stíny - Přehnala jsi to s líčením očí? Ani tak to není důvod k tomu, aby sis šla líčení smýt a začít od začátku. Postačí ti světlý kompaktní pudr, kterým můžeš místa, kde jsi to s očními stíny skutečně přehnala, lehce poprášit.

33) Disko flitry - Flitry jsou na party a divoké letní diskotéky jak stvořené. Použij je však pouze na určitou část obličeje (např. kolem očí, na líčka, …), neroztírej je všude!

34) Houbička - Ať už si pudr aplikuješ na tvář štětcem nebo labutěnkou, nezapomeň ji čas od času vykoupat v antibakteriálním mýdle, jinak si můžeš zanést na pleť nějakou infekci. To samé platí o houbičce na make-up.

35) Rtěnky - Znáš to, rtěnku nebo lesk už máš téměř vypotřebovanou, ale na úplném konci ještě troška zbývá? Nevyhazuj ji! Do misky vyškrábej zbytky alespoň dvou rtěnek a zkus se je smíchat dohromady. Uvidíš, jaký dostaneš zajímavý odstín a možná tento mix budeš moci ještě upotřebit místo lesku.

36) Zdravíčka - Jak si vybrat vhodný odstín tvářenky? Zacvič si a barva, která ti po cvičení sama do tváří naběhne, je nejlepším odstínem tvářenky, aby jsi vypadala přirozeně a ne zmalovaně.

37) Rychlé schnutí - Když pospícháš, je potřeba, aby rychle zaschla také tvá řasenka. Můžeš její schnutí urychlit tak, že zapneš fén na studený proud vzduchu, zavřeš oči a budeš si je zdálky foukat.

38) Zvýraznění - Nikdy nepoužívej tmavé barvy na oči i na rty. Když použiješ tmavší odstín rtěnky, použij světlé stíny a naopak.

39) 100% natural - Chceš, aby tvé řasy vypadaly přirozeně, jako by na nich žádná řasenka nebyla? Po použití řasenky si je rozčeš speciálním kartáčkem.

40) Brčko! - Dala sis práci s líčením rtů a je ti líto si své dílko zničit jedním lokem limonády. Je to jasné jako facka - k pití používej brčko!

41) Stíny - Větší trvanlivost očních stínů zajistíš tak, že si před jejich nanesením víčka poprášíš sypkým pudrem.

42) Zamaskuj - Nedaří se ti nijak překrýt červené flíčky na pleti a v dekoltu? Pře líčení si je jednoduše zchlaď kostkou ledu z mražáku, červená zmizí!

43) Plné rty - Pro navození dojmu plnějších rtů použij následující trik - do středu rtů nanes trochu třpytek nebo třpytivého lesku.

44) Maskování podruhé - Jakým jiným způsobem zakrýt červené pupínky? Zeleným korektorem - béžový je na kruhy pod očima!

45) Výživa - Chceš hebčí rty? Něž jsi je nalíčíš, nech na nich aspoň 10 minut nechat působit hydratační krém nebo balzám na rty s vitamíny.

46) Mixík - Je tvůj make-up příliš hustý a špatně se roztírá? Smíchej ho s trochou krému, který běžně používáš. Teď v létě je to vlastně nezbytností!

47) Kruhy - Potřebuješ zamaskovat kruhy pod očima? Bříšky prstů si do kůže kolem očí vklepej světle béžový korektor a pak maskovaná místa zfixuj transparentním pudrem.

48) Smytí řasenky - Měla jsi celou noc na řasách několik vrstev řasenky a teď je nemůžeš dostat pryč? Do misky nebo do hrnečku nalij horkou vodu, zavři oči a nech řasy chvíli napařit. Stejného efektu dosáhneš také teplou sprchou, řasenka zvláční a půjde líp dolů.

49) Zoubky od rtěnky - Dostává se ti barva ze rtů až na zuby? Po nalíčení našpul rty a mezi ně si strč palec a jemně jím otoč. Barva z úplných krajíčků ti na něm utkví a neobarví zuby.

50) Ucpávající se póry - Máš-li problémy s ucpávajícími se póry, neroztírej na tváří make-up dlaněmi ani houbičkou, ale pouze ho jemně vklepávej bříšky prstů.

51) Tvářenkový test - Podívej se do zrcadla úkosem. Stále ještě výrazně vidíš tvářenku na líčkách? V tom případě bys ji měla trochu poprášit pudrem, abys nevypadala tolik marfušovsky.

52) Otisk - Méně znamená více a v líčení to platí dvojnásob. Líčíš-li si rty, použij k tomu štěteček a na závěr si je ještě lehce otiskni na papírový ubrousek.

53) Přímočaře - Až si příště budeš líčit oči, snaž se dívat na sebe v zrcadle mírně dolů. To víčka zploští a tobě půjde rovná linka vytvořit mnohem snadněji.

54) Co kam patří - Nikdy nepoužívej tvářenku jako oční stíny. Oční stíny mají speciální složení, aby nedráždily oči, u tvářenky to platit nemusí.

55) Hustější řasy - Chceš mít hustější řasy bez toho, aniž by sis musela koupit řasenku za několik stovek? Před nanesením řasenky si řasy popraš pudrem. Budeš se divit!


56) Teplo pomůže - v tužce se můžou někdy zdát příliš tuhé a je problém se s nimi nalíčit. Ale i to lze vyřešit. Zapni fén na teplý vzduch a chvíli s ním na tužku foukej.


Belgický ovčák

13. prosince 2009 v 20:59 | žrc |  O psech

Belgický ovčák

Velice výkonný, sportovně založený a pracovitý pes.


Historie plemene a počátky chovu

Postupným šlechtěním kdysi velkých, obranářských ovčáků se ve druhé polovině 17. století začala rýsovat nová podoba těchto psů. Byli menší, hbitější a dovedně pracovali se stádem. Byli velice rozšíření po celé Evropě, k uznání jednotných exteriérových znaků došlo v Belgii koncem 19. století. Belgický ovčák se vyskytuje ve čtyřech různých rázech, které se od sebe liší především délkou a barvou srsti.


Povahové vlastnosti

Plemeno Belgických ovčáků je známé především díky celé řadě vynikajících povahových vlastností, které tyto psy předurčují nejen pro ochranu lidí a jejich majetku, ale také k řadě pracovních a sportovních uplatnění. Belgický ovčák je velice chytrý, učenlivý, vytrvalý a pracovitý. Je to také výborný obranář, takže jeho vztah k cizím lidem je velice odměřený a v případě potřeby dokáže být velice razantní, tvrdý a nekompromisní. V rodině je to citlivý a pozorný pes.


Tělesná konstituce

V případě Belgických ovčáků se jedná vždy o středně vysoké a harmonicky stavěné psy s přiměřeně velkou hlavou a inteligentním výrazem. Plemeno se dále dělí na:


Malinois - krátkosrstý, barva srsti výhradně bledě rezavá s černými konečky chlupů. Bílé znaky jsou povoleny na prsou a prstech.
Groenendael - dlouhosrstý, barva srsti pouze černá, bílé znaky možné na prsou a prstech.
Tervueren - dlouhosrstý, barva srsti žlutá s uhlováním (je upřednostňována) nebo šedá s uhlováním, obě tyto možnosti s černou maskou.
Lakenois - středně dlouhá, suchá, vlnitá a "drátovitá" srst v bledě rezavé barvě s možným tmavším "uhlováním" v rámci masky a na ocase.


Standard plemene Belgický ovčák

Tito psi by měli mít čtvercový tělesný formát. Belgický ovčák je jednoznačně skvěle stavěný, jeho tělo je silné, hrudník hluboký. Ocas je střední délky a je nesen ve svěšené pozici. Nohy musí být rovné a vzájemně rovnoběžné. Hlava Belgického ovčáka je poměrně dlouhá a suchá, ale jemně modelovaná a vždy je nošena velice hrdě. Tlama se rovnoměrně zužuje směrem k čenichu. Oči jsou u Belgického ovčáka žádoucí středně velké, mandlového tvaru, vždy tmavé barvy. Uši jsou rovněž vždy vysoko nasazené, vztyčené, trojúhelníkového tvaru.
Základní péče

Srst Belgického ovčáka Groenendael a Tervueren vyžaduje mnohonásobně větší péči, oproti Malinois, který nevyžaduje žádnou zvláštní péči, protože jejich srst je dlouhá, nebo středně dlouhá. Nedoporučuje se však příliš časté kartáčování, které by mohlo narušovat podsadu srsti. Ideální je pravidelné pročesávání dostatečně řídkým hřebenem. Srst Belgického ovčáka Laekenois je natolik zvláštní, že vyžaduje péči zcela specifickou. Prospívá jí pročesávání řídkým hřebenem, ale srst se nikdy nesmí stříhat - došlo by k jejímu mnohaletému poškození. Naopak žádoucí je tzv. trimování - tedy ruční vyškubávání, v ideálním případě alespoň dvakrát ročně.


Zvláštní nároky

S vyjímkou rázu Malinois lze konstatovat, že péče o srst zbývajících druhů Belgického ovčáka klade na budoucího majitele zvláštní nároky již ve své základní péči. Další potřeba zvýšené péče pak u všech zmíněných rázů Belgického ovčáka vyplývá z jeho povahových vlastností. Plemeno bylo vyšlechtěno jako pracovní a z toho důvodu je na majiteli, aby pro svého psa dokázal vymyslet a realizovat náležité zaměstnání spojené se značnou dávkou pohybu. Pokud tak neučiní, vychová nevyrovnaného a nespokojeného psa, který si bude zábavu zoufale opatřovat sám, což může přinést jen nepříjemnosti. Tito psi jsou nesmírně učenliví a hodí se proto téměř ke všem psím sportům, ale všechny rázy se také velice dobře uplatní jako pracovní psi - své úspěchy si vydobudou u policie, jako lavinoví, či záchranářští psi. S výchovou Belgického ovčáka to rovněž není úplně snadné. Tito psi působí sebevědomým a odvážným dojmem a vpravdě takovými jsou v případě, že je vychoval odpovědný majitel. Jako štěňata jsou totiž na člověku až citově závislí, dokonce potřebují, aby jim jejich majitel postupně posiloval sebedůvěru jejich postupným a pomalým poznáváním života, jeho situací a ostatních psů, zvířat a lidí. Necitlivá výchova tohoto psa může zanechat trvalé následky v podobě možné neočekávané agrese způsobené strachem.

Afghánský chrt

13. prosince 2009 v 20:15 | žrc |  O psech

Afghánský chrt

Afgánský chrt (angl. název Afghan Hound) dostal své jméno podle země původu, kde byl také vyšlechtěn. Standard však byl ustanoven ve Velké Británii.


Původ a historie

Jako plemeno vznikl Afgánský chrt již v prvním tisíciletí našeho letopočtu, ale zmínky o něm prý sahají dokonce až do dob Sumerské říše. Základem pro vznik plemene bylo křížení původního Afgánského loveckého chrta a Perského chrta (Saluky). Z asi třinácti typů původních loveckých chrtů byly pro vyšlechtění podstatní zejména dva z nich. Chrt horský - Murray, který byl používán zejména k lovu horských divokých koz a Chrt nížinný - Ghanzi, používaný při lovu ve stepích. Oba dva typy se od sebe lišily hlavně délkou srsti a stavbou těla. Kromě lovu pomáhali pastevcům s hlídáním stád a obydlí. Jejich život byl často ceněn víc než život lidský a kdo psu ublížil, nebo ho dokonce zabil, byl odsouzen k smrti.Dnešní plemeno, tak jak ho známe, však již vypadá jinak a je výsledkem šlechtitelských snah chovatelů zejména ve Velké Británii, kam byli první chrti dovezeni koncem 19. století. Je zajímavé,
že do Čech dovezl prvního Afgána až v roce 1965 tehdejší ředitel liberecké ZOO.

Povaha a charakter

Důstojný, vznešený, hrdý, majestátní a nezávislý. Tak by se dala charakterizovat typická povaha Afgánského chrta. Jeho orientální, ušlechtilý výraz s notnou dávkou sebevědomí, rezervovanosti a zdrženlivosti na jedné straně a impulzivity až divokosti na straně druhé, vzbuzuje dojem, že chovat ho není jednoduchá záležitost. Je skutečně třeba mít určité zkušenosti a především velkou míru tolerance. Potřebuje důrazné, ale vlídné povely. Není to však pes, který vás vždy a bez výhrad poslechne na slovo. Přesto je to citlivý a laskavý společník, který se chová k ostatním ve své smečce jako rovný k rovným. K cizím je však často přezíravý.


Popis a vzhled

Na první pohled vás Afgánský chrt zaujme svou krásnou hedvábně jemnou srstí, přičemž jsou přípustné všechny barvy a kombinace. Je to velký, silný pes s výškou v kohoutku od 63 do 74 cm
a váhou až do 27 kg. Má dlouhou hlavu, černý nebo temně hnědý čenich a svislé, přiléhající uši. Hluboký hrudník a rovný hřbet je zakončen nízko posazeným ocasem se smyčkou. Má dlouhé a silné končetiny a velké, dobře osrstěné tlapy. V průměru se dožívá 12-14 let.


Plemenný standard

Plemenný standard byl utvrzen v roce 1907 ve Velké Británii, kde také v roce 1926 vznikl první chovatelský klub. Dle FCI (Mezinárodní kynologické federace) je Afgánský chrt zařazen do skupiny X. - Chrti, sekce 1 - Chrti, bez pracovní zkoušky. Původním určením to byl lovecký pes, určený k nahánění vysoké zvěře, nyní je veden jako hlídací a společenské plemeno. Oficiální zkratka pro ČR je AF.


Základní péče

Vzhledem ke své nádherné srsti je důležité její pravidelné udržování, tak aby zůstala hedvábná
a nezplstnatělá. Proto již od raného mládí štěně navykáme na koupele a kartáčování. Důležitá pro kvalitní srst je také strava bohatá na vitamíny a kvalitní kosmetika, včetně kondicionérů a olejů. Srst rozčesáváme zásadně po koupeli, dokud je mokrá.
Afgánský chrt potřebuje velmi mnoho pohybu a fyzické zátěže. Vzhledem ke své tvrdohlavosti se však nedoporučuje nechat chrta pobíhat na volno.
Štěně s PP můžete pořídit za cca 10 tis. Kč, je však třeba dobře zvážit, zda vám povaha a určitá specifika chovu toho aristokratického krasavce budou vyhovovat.